Kolejiště ZŽS

Galerie

Kontakt

 

     Pokud jste se rozhodli postavit si venkovní kolejiště a nespokojíte se s občasným poskládáním kolejniček po terase či krátce střiženém trávníku pro krátkodobou radost dětí (někdy i manželky), věnujte se dalším řádkům. Je dobré, než se rozhodnete tvořit na zahradě terénní úpravy podobné vojenským manévrům, vzít si tužku, papír a hodně gumy na mazání a strávit pár večerů tvořením návrhu. Jako pomůcka vám může pomoci šablona LGB s vyřezanými kolejemi, oblouky i výměnami (kat.č.10010). Milovníci výpočetní techniky jistě využijí nejrůznější grafické programy svých počítačů aby zjistili, že skutečnost bude nakonec jiná.

    Své kolejiště můžete navrhnout jako liniovou stavbu trati (konkrétní či vymyšlené), protínající různá zahradní zákoutí, nebo je umístit do vymezeného prostoru zahrady. Podklad by měl být odvodněný, odplevelený a v místě uložení kolejí (kolejové těleso) zhutněný. Před pokládáním kolejí důkladně vyrovnejte kolejové lože (podklad pod kolejemi), aby jízda vlaků byl plynulá a vlaky neplavaly po "štrece". Pak by vám nezbylo, než vaši trať osadit návěstmi "Pomalá jízda".

Navíc je dobré ukotvit položené kolejivo do kolejového lože pro zamezení jeho posunu jízdou vlaků.

    Krajinu vymodelujte ze zeminy či kamení. Do vyšších násypů je dobré dát pevný materiál (kámen, cihly, odpadní beton aj.), aby trať při navázání na mosty a usazené podloží časem nesedala.

    Při těchto pracích je dobré uložit do země chráničky (plastové či betonové), pro pozdější protažení elektrických vodičů ke kolejím, přestavníkům, návěstidlům, budovám, pouličnímu osvětlení a dalších spotřebičů, které si do kolejiště navrhnete. Pokud nemáte úplně jasno o konečné podobě, uložte tyto chráničky aspoň do páteřních (hlavních) tras. Při dodatečném doplňování kolejiště si ušetříte spoustu práce a poškození hotového díla.

    Pro výběr domečků se rozhlédněte kolem sebe, aby jejich skladba a umístění do kolejiště mělo logiku. Domečky se dodávají většinou v podobě stavebnic, ale kdo váhá s jejich stavbou, může si objednat slepený model u šikovného modeláře.

    Nic není smutnějšího, jako krajina bez života. Několik malých postaviček či zvířátek probudí vaše dílo. Jen je potřeba zvolit postavy zastižené v klidu (sedící, ležící, čekající, odpočívající, dívající se do kraje apod.) a vyvarovat se postav zastižených v pohybu. Vedle jedoucího vlaku jsou neskutečné. Výpravčí stojící na opuštěném peróně se zdviženou výpravkou bez stojícího nebo rozjíždějícího se vlaku působí směšně.

    Do krajiny patří i stromy, keře, tráva, květiny. Tyto si můžete pořídit jako modelové, věrné kopie svých skutečných bratří a sester, ale jsou mrtvé a neměnné. Druhou možností je živá a stále se měnící krajina od jara do zimy, je osázená živými rostlinami zakrslého a pomalého vzrůstu. Tato verze ale vyžaduje průběžnou starost a údržbu.

    V neposlední řadě ještě připomínáme vodu. Ať tekoucí, či klidná, osázená vodními rostlinami, může doplnit vaše dílo. Pozor však na rovnováhu života ve vodě. Mohla by se z ní stát hnijící louže, kazící celkový dojem, pokud to nemá být modelová louže u skládky komunálního odpadu.

    A nakonec vám přejeme hodně úspěchů v budování a radosti při hraní či jen odpočinku u malého modelového světa.

 

(c) 2022 Zahradní železnice