Kolejiště ZŽS

Galerie

Kontakt

  

   Prvním krokem je představa, co od zahradní železnice očekáváte. Zda uskutečnění svých snů o malé modelové železničce na zahradě se vším, co k tomu patří, či prostředkem pro zábavu dětí a tedy i smířením s případnými škrábanci způsobenými dětskou hrou nebo něco mezi. Je známé i jiné využití například na nezapomenutelné úsměvné téma : "Pozor u první koleje! Pozor u první koleje! Na první kolej přijíždí mimořádný vlak z Vizovic! "

   Existují i větší modely schopné uvézt děti a dospělé, potřebující ovšem větší prostor pro kolejiště. Tyto velikosti se řadí do skupiny parkových drah , neboť se většinou provozují v parcích a na podobných plochách skupinou stejně nadšených železničářů. Jejich cena je podstatně vyšší a je to i důvod, proč si skupina nadšenců vybuduje společné kolejiště pro své supící a brumlající miláčky.

   V současné době je na světě několik velkých výrobců zahradních železnic a jejich doplňků, majících ve svém sortimentu klasické i úzkorozchodné železnice v různých měřítlách a mnoho malovýrobců produkujících doplňky k nim. Stačí se podívat prostřednictvím internetu do světa a ztratíte přehled o čase v záplavě informací o této zálibě. I když převážná část informací bude pocházet ze zahraničí, také u nás se najdou šikovní lidé, kteří vyrábějí potřebné doplňky na profesionální úrovni.

   Nejrozšířenější a asi nejznámější továrním emblémem, spojeném s železnicí v zahradě, je značka LGB (LEHMANN-GROSS-BAHN) s malou parní mašinkou. Pochází z Německa, její počátek je ve firmě pana Lehmanna, vyrábějící plechové hračky. Přestože v dnešní době již změnila majitele, tak tato tři písmena se stala synonymem pro zahradní modelovou železnici označenou jako velikost G (Garden - zahrada), někdy také označovanou jako IIm s rozchodem kolejí 45 mm. Hlavním znakem těchto železnic je odolnost proti venkovním povětrnostním vlivům, při maximálním napětí trakčního napětí 24V.Stupeň odolnosti a kvality zpracování jednotlivých modelů obecně se liší v závislosti na výrobci a zemi, kde jsou komponenty vyráběny. S touto skutečností má velkou zkušenost mnohý z nás.

   Svět zahradní železnice se vyrábí nejčastěji v několika měřítcích: 1:32 případě i 1:29 je měřítko, které při modelovém rozchodu kolejí 45 mm znázorňují svět železnice o rozchodu 1435 mm. Většina těchto modelů pochází z amerického kontinentu, i když i v Evropě například fy PIKO rozšířila svůj dlouhodobý sortiment modelů HO o modely zahradní železnice evropských drah. Pak je tu více firem produkující modely úzkorozchodných drah rozchodu 1:1000 mm, využívající modelové kolejivo rozchodu 45 mm. Jednoduchým propočtem zjistíme, že modely jsou vyráběny ve známém měřítku 1:22,5.

Firem a modelářů využívající kolejivo 45 mm je více a je pouze na uživateli, pro který rozchod skutečné železnice se rozhodne. Na tomto základě vznikají i jiná, málo používaná měřítka např. 1:20,3 apod.

Pro čtenáře mající zahradu velikosti fotbalového stadionu a větší bych ještě rád zmínil výše uvedenou parkovou železnici. Její rozchod je v továrním provedení 5´´ ( 127 mm ) a 71/4´´ ( 184 mm )  i jiný  v případě vlastní výroby.

A nakonec nesmím zapomenout na skupinu šikovných nadšenců, kteří si vyrobí pro radost vláček na zahradu z dostupným materiálů ať nových či vyřazených, používající vyřazené kolejivo z lomů, cihelen, pil či profilové železo. Vyráběny jsou v nejrozmanitějších měřítcích, ale jedno mají společné. Radost z dosaženého cíle, když se vláček rozjede po kolejích k úžasu rodiny i okolí.

Pokud nejste manuálně zdatní na stavbu, či nemáte potřebný prostor a stačí vám pouze pohled na mašinky proplétající se zelení, podívejte se do našeho Adresáře zahradních železnic pro inspiraci nebo nás navštivte. Třeba se vám bude u nás líbit.

 

 

 

(c) 2016 Zahradní železnice